
Poznajcie podopiecznego
VIII edycji WBA!
_JPG.jpg)
Staś jest dzielnym wojownikiem.
Przyszedł na świat zdecydowanie za wcześnie, w 27 tygodniu ciąży. Pierwsze dwa miesiące swojego życia spędził w szpitalu, gdzie był objęty specjalistyczną opieką. Dysplazja oskrzelowo-płucna, retinopatia, naczyniak wczesnodziecięcy i niedokrwistość wcześniacza, to kilka powikłań zdrowotnych, z którymi zmagał się ważąc zaledwie kilogram. Jego opóźnionemu rozwojowi psychoruchowemu towarzyszą asymetria i wzmożone napięcie mięśniowe, dlatego od początku systematycznie ćwiczy na rehabilitacjach, aby osiągnąć jak najlepszą sprawność.
Rok temu zdiagnozowano u niego mózgowe porażenie dziecięce w postaci diparezy spastycznej – niedowładu spastycznego kończyn dolnych. Obecnie ma 3 lata. Nie chodzi.
Skutkiem skrajnego wcześniactwa jest m.in. wada wzroku, w tym zezowanie i astygmatyzm. Nadal boryka się z asymetrią i wzmożonym napięciem mięśniowym, które skutkuje między innymi zmianami w obrębie stawów biodrowych. Aby zapobiec ich zwichnięciu, kilka miesięcy temu przeszedł zabieg obustronnej adduktorotomii.
Staś wymaga opieki wielu specjalistów i terapeutów. Przebieg kolejnych etapów leczenia jest uzależniony od jego dalszego rozwoju. Stała rehabilitacja jest niezbędna do jego prawidłowego funkcjonowania. Na co dzień korzysta z zaopatrzenia ortopedycznego np. ortez oraz pionizatora, które należy okresowo wymieniać, gdy z niego wyrasta. Wymaga dalszego wsparcia i stymulacji rozwoju.
Cel Stasia to osiągnięcie samodzielności i umiejętności komunikacji w codziennym funkcjonowaniu. Potrzebuje Waszego wsparcia, aby to osiągnąć.